Skip to the content

Doğa Kaşifi, bağışçımız Sayın Turan Demiraslan’ın desteği ile Turan Demiraslan - İstanbul Biyolojik Çeşitliliği Mobil Uygulaması Projesi kapsamında TEMA Vakfı tarafından geliştirilen bir akıllı telefon uygulamasıdır. Uygulama, İstanbul’da yaygın görülen ağaç ve çalı türünün detaylarını ve bu türleri tanımlamaya yardımcı olan bir rehber barındırır.

 

Doğa Kaşifi mobil uygulaması ile hedeflenen, Türkiye’de herkesin etrafındaki biyolojik çeşitliliği tanıması, sahiplenmesi ve korumasına aracı olmak ve böylece yurttaş bilimi üreten kitlenin oluşumuna öncülük etmektir.

Doğa Kaşifi ilk versiyonunda yalnızca İstanbul’un yaygın ağaç ve çalı türlerine ait bilgileri kapsamaktadır. Çünkü ağaç ve çalılar hem deneyimli doğa gözlemcilerinin hem de doğa gözlemine yeni başlayan kişilerin rahatlıkla keşfedebileceği canlılardır. Ağaç ve çalılar hareket etmediklerinden onları detaylı gözlemlemek görece kolaydır. Ayrıca bu türler uzun ömürlü olduklarından “bireyleri” ve durumlarını takip etmek mümkündür. Ağaç ve çalı türlerinden sonra, zaman içerisinde Doğa Kaşifi uygulamasının tür ve coğrafi kapsamı genişletilecektir.