Skip to the content

Doğa Kaşifi, bağışçımız Sayın Turan Demiraslan’ın desteği ile Turan Demiraslan-İstanbul Biyolojik Çeşitliliği Mobil Uygulaması Projesi kapsamında TEMA Vakfı tarafından geliştirilen bir akıllı telefon uygulamasıdır. Uygulama, İstanbul’da yaygın görülen ağaç ve çalı türlerini kullanıcıların tanımlamasına yardımcı olurken aynı zamanda bu türler hakkında detaylı bilgiler aktaran bir tanımlama rehberdir.

 

Doğa Kaşifi’nin amacı, doğaya meraklı olan herkesin etrafındaki bitkileri keşfetmesine, uygulamadaki basamakları adım adım takip ederek bitki tanımlamayı öğrenmesine, bitkileri sahiplenmesine ve korumasına aracı olmaktır.  Uygulama size ağaçları nasıl tanıyabileceğinizin adımlarını öğretir. Böylece görsellerle oluşturulan tanımlama basamaklarını takip ederek bir ağacın ismini öğrenebilir, onu daha yakından tanıyabilir, yapraklarını, meyvesini ya da çiçeğini gözlemleyerek ağacın türü hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda gözlemlediğiniz bitki türlerini kaydedebilir ve kişisel gözlem listenizi oluşturabilirsiniz. Kayıtlarınızı harita üzerinden takip ederek gözlem yolculuğunuzu görebilirsiniz.