Skip to the content

Kullanım Koşulları

Doğa Kaşifi Uygulaması Kullanım Koşulları

1 Şubat 2018’de güncellenmiştir.

Doğa Kaşifi web sayfasına hoş geldiniz. Aşağıdaki şartlar Doğa Kaşifi akıllı telefon uygulamasının kullanım koşullarını belirtmektedir. Doğa Kaşifi uygulaması Turan Demiraslan - İstanbul Biyolojik Çeşitliliği Mobil Uygulaması Projesi kapsamında TEMA Vakfı tarafından geliştirilmiştir. Doğa Kaşifi açık bilim, açık veri, açık erişim ve açık kaynak kodlu yazılım prensipleri ile geliştirilmiş bir yurttaş bilimi uygulamasıdır.

 • Doğa Kaşifi uygulaması içerisinde kullanıcılar sadece biyolojik çeşitlilik ile ilgili içerik, mesaj, gözlem kaydı, fotoğraf, video vb. görsel materyaller ile Uygulamanın gelişimine katkı sunacak yapıcı düşünce ve görüşlerine ilişkin paylaşımda bulunabilir.
 • Doğa Kaşifi kullanıcıları, hassas türlerin korunması için azami dikkati göstermek ve söz konusu türü kayıt ederken korumaya yönelik, konum bilgisini gizli tutma tedbirlerini almakla sorumludur.
 • Kullanıcıların uygulamaya yüklediği gözlem kayıtları ve içerikler yalnızca kendi tespitlerini belirtir. Sakıncalı olduğu düşünülen içerikler derhal proje ekibine bildirilmelidir. TEMA Vakfı makul bir zaman çerçevesi içerisinde, sakıncalı olarak nitelendirilen, amaç dışı paylaşım ve içeriklerini kaldırma hakkına sahiptir. Bu işlem otomatik olmadığından iletilerin anında kaldırılması veya kısmen düzenlenmesi mümkün olamayabilir.
 • Kullanıcıların, Doğa Kaşifi uygulaması içerisinde paylaştığı her türlü içeriğin tüm sorumluluğu Kullanıcılara aittir.
 • Uygulamada paylaşılan her türlü bilginin doğruluğu Kullanıcıların sorumluluğundadır. TEMA Vakfı uygulamada paylaşılan bilgilerin doğru olduğunu garanti etmez.
 • TEMA Vakfı Doğa Kaşifi kullanım koşullarını ve gizlilik politikası şartlarını dilediği zaman değiştirebilir. Bu değişikliklerden sonra Kullanıcılara Uygulama üzerinden değişikliğin yapıldığına dair bildirim gönderilecektir.


Veri Sahipliği

 • Doğa Kaşifi Mobil Uygulaması ve aracılığı ile Kullanıcılardan toplanan her türlü bilgilerden oluşan veri tabanı TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’na aittir.
 • Kullanıcının Uygulamada paylaştığı bilgilerin ve içeriklerin tamamı kendi mülkiyetindedir. Bununla beraber Kullanıcı, Uygulamaya yüklediği gözlem verileri ve fotoğraflar gibi fikri mülkiyet hakları kapsamında bulunan içerikler için, TEMA Vakfı’na bu içeriği kullanması için münhasır olmayan, devredilebilir, süresiz, alt lisans atanabilir, telifsiz, uluslararası bir lisans vermektedir (Fikri Mülkiyet Lisansı).
 • Kullanıcı fikri mülkiyet hakkı olan içeriği ya da hesabını sildiğinde gözlem verileri Kullanıcı adı ile eşleştirilmeyecek biçimde Uygulama içerisinde saklanacak ve yine Kullanıcı adı ile eşleştirilmemiş biçimde tüm kullanıcıların erişimine açık olacaktır. Bir Kullanıcı hesabını sildiğinde kişisel verileri sistemden silineceği için kişi için ayrıca kişisel veri silme işlemi yapılmayacaktır.


Veriye Erişim

 • Uygulamaya kayıtlı kullanıcı, bir gözlem kaydı girdiğinde, bilgi yüklediğinde veya içerik yayınladığında bu bilgiye erişim herkese açık olur; Kullanıcı söz konusu içeriğin kendisiyle (yani adı ve profil resmiyle) ilişkilendirmesine izin verilir.
 • Kullanıcı fikri mülkiyet hakkı olan içeriği veya bu içeriği barındıran hesabını sildiğinde, gözlem kayıtları ve görsel ve metin içerikleri Kullanıcı ismi ile eşleştirilmemiş biçimde Uygulama içerisinde diğer Kullanıcıların erişimine ve tablo formatında e-posta aracılığı ile kayıt etmesine açık olur. Ancak Kullanıcı silinen içeriğin TEMA Vakfı tarafından yönetilen veri tabanında ve Uygulama içerisinde kalacağını kabul eder.
 • Kullanıcılar dilediği zaman Uygulamaya kendisi ve diğer Kullanıcılar tarafından yüklenen gözlem verilerini tablo formatında e-posta aracılığı ile kaydedebilir (indirebilir). İndirilen verilerde silinen hesaplara ait gözlem kayıtları hariç, her bir gözlem için o gözlemi kayıt eden Kullanıcı açıkça belirtilecek ve veri setinin telif hakkı TEMA Vakfına ait olacaktır.


Ham Gözlem Verilerinin Kullanımı

 • Uygulamada yer alan, kullanıcıların yüklediği ve sair veri hiçbir şekilde ticari amaçla kullanılamaz.
 • Kullanıcılar tarafından uygulama aracılığı ile toplanan biyolojik çeşitlilik ham gözlem verileri herkesin erişimine ve bilimsel amaçla kullanımına açık olacaktır.


Alıntı Yapma ve Atıfta Bulunma

 • Uygulamadan ve veri tabanından alınabilecek her türlü bilgi (yazılı ya da görsel) rahatlıkla görülebilecek büyüklükte "©2018, dogakasifi.org, Tüm Hakları Saklıdır" ifadesi eklenmeden kullanılamaz.
 • Uygulamadan ve veri tabanından alınabilecek her türlü veri (yazılı ya da görsel) akran değerlendirmesinden geçmiş literatürde TEMA Vakfı’na atıfta bulunmadan kullanılamaz. Atıf: Doğa Kaşifi, 2017. Doğa Kaşifi: Çevrimiçi Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabanı, TEMA Vakfı, İstanbul, Türkiye. Erişim Tarihi: (örneğin) 22 Mayıs 2017.


Etik Kurallara Uygunluk

 • Doğa Kaşifi uygulamasının amacı doğrultusunda işlev görebilmesi için kullanıcılar “Kentte ve Kırsalda Doğa Gözlemine Dair Etik Kurallar” başlıklı metni okumak ve uygulamakla yükümlüdür.

Kentte ve Kırsalda Doğa Gözlemine Dair Etik Kurallar

 1. Gözlem yaparken etrafınızdaki biyolojik çeşitliliğin farkında olun. Önceliği her zaman etrafınızda yaşayan, gözlemlediğiniz canlılara verin; gözlem sırasında onlara etkiniz olmadığından emin olun.
 2. Etrafınızdaki canlıların yaşam alanlarına ve ihtiyaçlarına saygı duyun; doğal alanlarda gözlem yaparken yürüyüş patikalarını kullanın, patika olmayan alanlara girmeyin.
 3. Etrafınızdaki hayvan türlerine yaklaşırken stres davranışları gözlemlediğinizde, durmanız gerektiğini bilin.
 4. Doğal alanlarda gözlem yaparken mümkün olduğunca alana uygun renkte, dikkat çekmeyecek kıyafetler giyin. Örneğin kuşlar beyaz, kırmızı ya da diğer parlak renkleri bir tehlike işareti olarak algılar.
 5. Gözlem yaparken yavaş hareket etmeye çalışın, ani hareketler etrafınızdaki canlıları strese sokabilir.
 6. Doğal alanlarda gözlem yaparken mümkün olduğunca sessiz olun, alçak ses tonu ile konuşun, hoparlör vb. ses yükselticileri kullanmayın.
 7. Etrafınızdaki hiçbir bitki ve hayvan türüne dokunmayın, bitkileri koparmayın veya zarar vermeyin.
 8. Gözlem yaptığınız canlıların fotoğrafını çekerken flaş kullanmayın.
 9. Gözlem esnasında yaban hayatı gözlemciliği için diğer insanlara örnek teşkil edin.
 10. Arazide kesinlikle iz bırakmayın. Herhangi bir nedenle de olsa ekosistemde bir değişikliğe sebep olmayın.
 11. Doğa koruma çalışmalarını destekleyin; gözlem yaptığınız kentsel ve kırsal alanların korunması için sorumlu hissedin.
 12. Özel mülk sınırlarına saygılı olun; gözlem sırasında izniniz olmadan asla özel mülke girmeyin, özel mülkü içeren fotoğraflar çekmeyin. Aynı duyarlılığı kamusal alanlarda da gösterin. Özellikle askeri veya sair güvenlik bölgeleri etrafında gözlem yaparken asla fotoğraf çekmeyin.
 13. Gözlem sırasında özel mülke girmemiş olsanız dahi onun tamamını ya da pencerelerini, kapısını, kapı numarasını vb. gösterecek fotoğraflar çekmeyin. Özel mülkün içinde yer alan canlı türlerinin fotoğrafını mutlaka mülk sahibi veya sorumlusundan izin alarak çekin.
 14. Gözlem esnasında çektiğiniz fotoğraflarda insan görüntüsü olmamasına dikkat edin.


Yasal Uygunluk

 • TEMA Vakfı Doğa Kaşifi kullanım koşullarının 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu; 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu; 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’ne uygun olduğunu beyan eder.

 

Gizlilik Politikası

1 Şubat 2018’de güncellenmiştir.

Doğa Kaşifi web sayfasına hoş geldiniz. Aşağıdaki şartlar Doğa Kaşifi akıllı telefon uygulamasının gizlilik politikasını belirtmektedir. Doğa Kaşifi uygulaması Turan Demiraslan - İstanbul Biyolojik Çeşitliliği Mobil Uygulaması Projesi kapsamında TEMA Vakfı tarafından geliştirilmiştir. Doğa Kaşifi açık bilim, açık veri, açık erişim ve açık kaynak kodlu yazılım prensipleri ile geliştirilmiş bir yurttaş bilimi uygulamasıdır


Uygulamanın Kullanımı (Doğa Gözlemi) ile İlgili Veriler

 • TEMA Vakfı Doğa Kaşifi uygulaması içinde paylaşılan her türlü içerik ve bunlara ait oluşturulma zamanı, paylaşma zamanı gibi verileri Uygulamanın iyileştirilmesi, bilgi verme ya da bilimsel amaçla kullanabilir.


Uygulamanın Kullanımı için Kişilerden İstenen Kişisel Veriler

 • Doğa Kaşifi mobil uygulamasında kişisel veriler Uygulamaya kayıt esnasında, Kullanıcı profil bilgilerini güncellediğinde, Uygulamanın kullanımı esnasında (yer bilgisi gibi) veya Kullanıcı uygulama üzerinden TEMA Vakfı’na bağış yaptığında elektronik yöntemle toplanır.
 • TEMA Vakfı, Uygulama aracılığı ile toplanan kişisel verileri Kullanıcıları bilgilendirme, Uygulamayı ve Vakfın diğer hizmetlerini geliştirme, bilimsel, doğa koruma ya da savunuculuk faaliyetlerinde kullanmak vb. amaçlar ile işleyebilir ve kullanabilir.
 • Doğa Kaşifi mobil uygulaması aracılığı ile toplanan kişisel veriler şirketlerle, kuruluşlarla ve TEMA Vakfı dışındaki kişilerle paylaşılmaz.


Verilerin Güvenliği

 • TEMA Vakfı topladığı kişisel veriler hakkında “6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” ndan ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin yürürlükteki ve/veya yürürlüğe girebilecek sair mevzuattan doğan ve/veya doğabilecek yükümlülüklere uygun davranacaktır.
 • Kullanıcıların, Uygulamaya giriş için kullandıkları şifrenin güvenliği tamamen kendi sorumluluklarındadır.


Tanımlar

 • TEMA Vakfı: TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı
 • Uygulama: TEMA Vakfı tarafından geliştirilen, biyolojik çeşitliliğe dair tanı rehberi ve gözlemleri kayıt fonksiyonu barındıran Doğa Kaşifi adlı akıllı telefon (mobil) uygulaması
 • Kullanıcı: Doğa Kaşifi akıllı telefon uygulamasını indiren ve kullanıcı hesabı oluşturan kişi
 • Yurttaş Bilimi: Bilimsel araştırma sürecine halkın dahil olduğu; herkesin bir bilim insanı gibi veri topladığı, analiz ettiği ve bu veriler ile karar alıcıları etkilediği sistem
 • Açık Bilim: Bilimsel araştırma süreçlerini ve bu araştırmalar ile toplanan verileri uzman veya uzman olmayan herkesin erişimine açmayı ve şeffaf hale getirmeyi hedefleyen yaklaşım
 • Açık Kaynak Kodu: Geliştirici tarafından bir bilgisayar yazılımının kaynak kodunun herhangi bir amaç için değiştirilmek, geliştirilmek ve yaygınlaştırılmak üzere herkesin erişimine açıldığı sistemdir.
 • Açık Erişim: Çevrim içi ortamda yayınlanan bilimsel araştırmalara ait çıktıların hiçbir kısıtlama olmadan herkesin erişimine açık hale getirilmesidir.
 • Veri Tabanı: Uygulamaya yüklenen kişisel veya gözlem verileri gibi her türlü verinin depolandığı alan
 • Veri İşleme: Tamamen veya kısmen otomatik yollarla veya herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla verilerin ilk defa elde edilmesinden başlayarak veriler üzerinde gerçekleştirilen tüm işlem türlerini ifade eder. Bu işlemler toplama, kaydetme, paylaşma, depolama, okuma, değiştirme, açıklama, imha etme gibi birçok alandan oluşabilir